Asistent

Osnove
mikroprocesorskih sistemov


Računalniško
načrtovanje vezij II


Mikroprocesorji
v elektroniki

Osnove mikroprocesorskih sistemov, laboratorijske vaje in pisni del izpita

Laboratorijske vaje so bile osredotočene na praktično delo z mikrokrmilniškimi sistemi. Delo je potekalo na učnem razvojnem sistemu Šarm, ki so ga študentje spoznali v prvem letniku pri predmetu Računalništvo II. Znanje programskega jezika C je bilo nadgrajeno z vpogledom v zgradbo in delovanje mikrokrmilnika s podrobnejšim opisom nekaj vgrajenih perifernih enot. Laboratorijske vaje so obsegale devet praktičnih vaj, ki so se izvajale v Laboratoriju za računalniško načrtovanje vezij (LRNV, novi del stavbe, IV. nadstropje). Zaradi prenove študija so vaje zadnjič potekale v letnem semestru šolskega leta 2009/10.

Pisni (bolje bi pristajalo ime praktični) del izpita je sestavljen iz dveh delov. Prvi del se opravlja na računalnikih v laboratoriju. Zahtevano je razumevanje vseh med semestrom opravljenih praktičnih vaj. Asistent znanje preveri v pogovoru s študentom. Z uspešnim zagovorom si študent zagotovi oceno, in sicer največ osem. Drugi del ni obvezen. Namenjen je študentom, ki jih področje mikrokrmilniških sistemov še posebej zanima. Po dogovoru in pod mentorstvom asistenta izdelajo praktično projektno nalogo po lastni zamisli. S tem povišajo svojo oceno pisnega dela izpita. Po opravljenem pisnem delu vas čaka še ustni zagovor, za katerega se dogovorite s profesorjem.

Izpitni roki v zimskem izpitnem obdobju (v Študijskem informacijskem sistemu niso razpisani, prijave po elektronski pošti) bodo 28. januarja 2016, 2. februarja 2016 in 11. februarja 2016 vsakič ob 9. uri v LRNV (nova stavba, IV. nadstropje).

O mikrokrmilnikih je napisane mnogo raznovrstne literature. Če ne veste, kje začeti, je tukaj navedenih nekaj virov, kjer je opisana snov predmeta in delo v laboratoriju.

  • Janez Puhan in Tadej Tuma: Uvod v mikrokrmilniške sisteme (zgradba in delovanje)
         1. izdaja (2006), 2. dopolnjena izdaja (2011)
    s pripadajočo zbirko knjižnic (delovni prostor, prevajanje, zagon, periferne enote, demo, rtos in rtos2) za delo z mikrokrmilnikom LPC2138
  • LPC213x User Manual
  • ARM Architecture Reference Manual

Za ljubitelje (in veterane), ki se zanimate za star sistem, katerega srce je Motorolin mikrokrmilnik HC11, je omenjeni sistem še vedno na voljo. Na voljo sta tudi razvojni okolji HC11IDT in JADE za starejšo in novejšo različico sistema.

Če vas je svet mikrokrmilniških sistemov pritegnil, si ob zaključku študija morda izberete zaključno nalogo iz tega področja.